Pożar Reichstagu dał Hitlerowi okazję do zniesienia wszelkich opozycji politycznych. Następnego dnia przekonał prezydenta Hindenburga (1847-1934) do wydania "Dekretu prezydenta Rzeszy w sprawie ochrony ludności i państwa" (lub "Dekret przeciwpożarowy Reichstagu"). Zawiesił większość podstawowych praw konstytucji weimarskiej i zaostrzył kontrolę Rzeszy nad rządami państwowymi. Tysiące komunistów i socjaldemokratów zostało aresztowanych, a ich spotkania i dokumenty zostały zakazane, ale kampania wyborcza narodowych socjalistów przebiegła bez przeszkód. Pomimo dekretu, partia nazistowska wciąż nie była w stanie zdobyć absolutnej większości w wyborach do Reichstagu w dniu 5 marca 1933 r. Z 43,9% głosów, nadal potrzebna była Niemiecka Narodowa Partia Ludowa [ Deutschnationale Volkspartei , DNVP] jako partner koalicyjny
Dekret prezydenta Rzeszy w sprawie ochrony ludności i państwa z 28 lutego 1933 r
Na podstawie art. 48 ust. 2 konstytucji niemieckiej, jako środek obronny przeciwko komunistycznym aktom przemocy, które zagrażają państwu:
§ 1
Artykuły 114, 115, 117, 118, 123, 124 i 153 Konstytucji Rzeszy Niemieckiej są zawieszone do odwołania. Tak więc ograniczenia wolności osobistej, prawo do swobodnego wyrażania opinii, w tym wolność prasy, prawo do zgromadzeń i prawo do zrzeszania się, naruszenia prywatności komunikacji pocztowej, telegraficznej i telefonicznej oraz przeszukania domów, zamówienia na konfiskaty oraz ograniczenia majątkowe są dopuszczalne poza przewidzianymi przepisami przepisami prawa.
§ 2
Jeśli jakiekolwiek państwo nie podejmie niezbędnych środków w celu przywrócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego, rząd Rzeszy może tymczasowo przejąć władzę najwyższego organu państwowego.
§ 3
Władze państwowe i lokalne muszą przestrzegać poleceń wydanych przez rząd Rzeszy na podstawie § 2.
§ 4
Ktokolwiek prowokuje, apeluje lub podżega do nieposłuszeństwa nakazom wydanym przez najwyższe władze państwowe lub podlegające im władze do wykonania tego dekretu, lub polecenia wydane przez rząd Rzeszy, zgodnie z § 2, może zostać ukarany - o ile czyn nie jest objęty innymi rozporządzeniami o surowszych karach - z uwięzieniem nie krótszym niż jeden miesiąc lub grzywną od 150 do 15 000 marek niemieckich.
Kto zagraża ludzkiemu życiu poprzez naruszenie § 1, podlega karze do więzienia, w okolicznościach łagodzących z uwięzieniem nie krótszym niż sześć miesięcy oraz, gdy naruszenie powoduje śmierć osoby, ze śmiercią, w warunkach łagodzących z więzieniem zdanie nie krótsze niż dwa lata. Ponadto zdanie może obejmować konfiskatę mienia.
Ktokolwiek prowokuje lub podżega do działania sprzecznego z dobrem publicznym, podlega karze pozbawienia wolności, w okolicznościach łagodzących, z uwięzieniem nie krótszym niż trzy miesiące.
§ 5
Przestępstwa, które zgodnie z kodeksem karnym podlegają karze życia w zakładzie karnym, podlegają karze śmierci: tj. W sekcjach 81 (zdrada stanu), 229 (zatrucie), 306 (podpalenie), 311 (eksplozja), 312 (powodzie) , 315, ust. 2 (uszkodzenie linii kolejowych), 324 (ogólne zagrożenie dla społeczeństwa poprzez truciznę).
W zakresie, w jakim wcześniej nie przewidziano surowszej kary, za karę śmierci lub dożywotniego pozbawienia wolności grozi kara śmierci nieprzekraczająca 15 lat:
1. Każdy, kto podejmie się zabicia prezydenta Rzeszy lub członka lub komisarza rządu Rzeszy lub rządu państwowego, albo prowokuje do takiego zabójstwa, albo zgadza się je popełnić, albo przyjmuje taką ofertę, lub konspiruje z inną osobą za taką. morderstwo;
2. Każdy, kto zgodnie z § 115 ust. 2 kodeksu karnego (poważne zamieszki) lub z sekcji 125, paragraf 2 Kodeksu karnego (poważne zakłócenie pokoju) popełnia te czyny za pomocą broni lub świadomie i celowo współpracuje z uzbrojona osoba;
3. Każdy, kto popełnia porwanie zgodnie z art. 239 kodeksu karnego, w celu wykorzystania porwanej osoby jako zakładnika w walce politycznej.
§ 6
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie w dniu ogłoszenia.
Berlin, 28 lutego 1933 r
Prezydent Rzeszy von Hindenburg
Kanclerz Rzeszy Adolf Hitler
Minister spraw wewnętrznych Frick
Minister sprawiedliwości Rzeszy dr Gürtner