Mydło to najbardziej podstawowy kosmetyk, o wielowiekowej historii. Nie tylko myje, ale i pielęgnuje skórę, lecz musi to być prawdziwe mydło, a nie syntetyczne. Dlatego stare receptury jego produkcji są dziś w cenie.
Prawdziwe, tradycyjne mydło to tłuszcz – rzadziej zwierzęcy, częściej roślinny – plus wodorotlenek sodu i woda. Tymczasem to, co widzimy w sklepach, to głównie kostki myjące, czyli syndety, które zawierają tylko do 10% naturalnego mydła. Reszta to detergenty syntetyczne, nasycone kwasy tłuszczowe, środki zapachowe i barwiące oraz konserwanty. Choć dobrze się pienią i usuwają brud, to bywają drażniące i zmieniają pH skóry, powodując nadmierne łuszczenie. Aby zniwelować to niekorzystne działanie, czasem dodaje się do nich emolienty, które mają naprawić uszkodzenia płaszcza lipidowego skóry.
Tych wad nie ma prawdziwe mydło, wytwarzane z naturalnych składników. W naturalnych mydłach znajdziemy:
- olej laurowy – ma właściwości odnawiające ochronny płaszcz hydrolipidowy skóry,
- oliwa – zmiękcza i chroni skórę przed utrata wody,
- masło shea – zmniejsza zmarszczki, ma właściwości przeciwzapalne.
Prawdziwe mydło, żeby stało się kosmetykiem, który nie tylko oczyszcza, ale i pielęgnuje skórę, musi leżakować przynajmniej kilka tygodni. Dojrzałe ma pH zbliżone do odczynu naszej skóry, dzięki czemu nie wysusza jej i nie podrażnia. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na listę składników – im dłuższa, tym bardziej prawdopodobne, że jest to syndet.
Mydło naturalne to 4 lub 5 składników i ewentualnie dodatki w postaci olejków eterycznych oraz naturalnych barwników.
Szare mydło
Szare mydło to mydło potasowe, czyli mieszanina soli potasowych wyższych kwasów karboksylowych, gliceryny, kwasu cytrynowego, chlorku sodu itp. Nie zawiera sztucznych barwników, substancji zapachowych, a jego zapach jest niemal niewyczuwalny (inaczej niż w przypadku mydeł sodowych). Szare mydło polecane jest przy alergiach skórnych, ponieważ jest hypoalergiczne.
Mydło jest stosunkowo miękkie i dobrze ''rozpuszcza się'' w wodzie (za to odpowiadają właśnie sole potasowe). Szare mydło bardzo dobrze myje i oczyszcza skórę, jest antybakteryjne i polecane w pielęgnacji skóry trądzikowej. Mydła można również używać do mycia włosów i do prania odzieży.
Mydło kastylijskie
Mydło pochodzi z Kastylii, regionu położonego w środkowej Hiszpanii. Pierwotnie mydło kastylijskie produkowane było wyłącznie z lokalnej oliwy z oliwek, a od XX wieku nazywano tak każde mydło, które wytwarzane było z naturalnych olejów roślinnych (nie zwierzęcych). Obecnie wyróżnić można czyste mydła kastylijskie, które w swoim składzie posiadają jedynie produkty pochodzenia naturalnego i przyjazne środowisku (biodegradowalne).
Mydło kastylijskie wytwarzane z oliwy z oliwek jest wyjątkowo łagodnym środkiem myjącym. Delikatna piana doskonale oczyszcza skórę i dobrze nawilża. Mydła przeznaczone są dla wszystkich - nawet dla dzieci i alergików. W sklepach znajdziemy mydła kastylijskie tradycyjne oraz takie z dodatkiem np. oleju kokosowego, jojoba, konopnego.
Mydło marsylskie
Mydło marsylskie, podobnie jak kastylijskie, powstaje na bazie olejów roślinnych, jest mydłem potasowym. Tradycyjne mydło marsylskie ma w składzie oliwę z oliwek, ale tańsze odpowiedniki wytwarza się z oleju palmowego. Mydło zaczęto produkować w XVI wieku w Marsylii. Słynie z dużej zawartości olejów roślinnych (ok. 72% tłuszczu roślinnego), oraz z pięknego zapachu. Najbardziej znane mydło z Prowansji pachnie lawendą i ma fioletowy kolor. Tradycyjne mydło marsylskie nie powinno zawierać sztucznych barwników i sztucznych substancji zapachowych. Mydło marsylskie jest odpowiednie dla każdego typu skóry. Duża zawartość oliwy nawilża skórę pozostawiając na niej przyjemny film. Mydło doskonale oczyszcza i pielęgnuje skórę. Doskonale sprawdza się w utrzymaniu higieny intymnej, a płatki z mydła marsylskiego wykorzystuje się do prania odzieży (w tym ubranek dziecięcych).
Mydło siarkowe
Mydło siarkowe zawiera w swoim składzie ok. 5 % związków czystej siarki. Dzięki temu działa wysuszająco, narusza warstwę ochronną naskórka i (przy częstym stosowaniu) doprowadza do ograniczenia wydzielania sebum. Aby złagodzić inwazyjne działanie siarki, do mydła siarkowego dodaje się substancje nawilżające m. in. oliwę z oliwek oraz witaminy z grup B, C i E, a także żelazo. Jest to doskonały środek oczyszczający skórę, ale należy go stosować doraźnie. Przy regularnym stosowaniu mydło może wysuszyć skórę, która zacznie pękać i uwrażliwi się. Ma to również duży wpływ na elastyczność i nawilżenie skóry. Mydło siarkowe stosuje się jako uzupełnienie w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej, a także jako "szampon'' w kostce dla przetłuszczających się włosów, skóry z łojotokiem i łupieżem.
Mydło borowinowe
Mydło borowinowe produkowane jest na bazie olejów roślinnych z dodatkiem borowiny. Mydło nadaje skórze lekko kwaśny odczyn, dzięki czemu odzyskuje naturalne pH. Wspomaga również odbudowę płaszcza wodno-lipidowego skóry. Borowina (pochodna torfu) powoduje oczyszczanie skóry. Fitohormony (hormony roślinne) pobudzają metabolizm i procesy energetyczne komórek, co stymuluję syntezę kolagenu. Przy dłuższym stosowaniu można zauważyć poprawę elastyczności skóry. Borowina poprawia stan suchej, pękającej skóry. Aby zrównoważyć działanie borowiny, do mydeł dodaje się najczęściej glicerynę i naturalne oleje m. in. oliwę z oliwek, olej kokosowy, olej palmowy.