Flaki to tradycyjna polska potrawa mięsna w postaci gęstej zupy. Na ziemiach polskich potrawa ta była znana już w XIV wieku. Flaki były ulubioną potrawą króla Władysława Jagiełły. Tak jak każda potrawa o długiej tradycji przyrządzania, tak i ta, była wielokrotnie unowocześniana. Dlatego nie ma ogólnie przyjętej receptury na wytwarzanie flaków wieprzowych lub wołowych. Do przyrządzania flaków, wykorzystuje się przedżołądki wołowe lub żołądki wieprzowe, dodatkami są najczęściej warzywa korzeniowe, bulion rosołowy i przyprawy. Flaki warto jeść nie tylko ze względu na wspaniałe walory smakowe. W 100 g gotowego dania, znajduje się tylko około 70 kcal. Poza tym zupa flaki to źródło wapnia, żelaza, witamin z grupy B, a także potrzebnego nam kolagenu.
Przepis na flaki:
1kg flaków wołowych, 1/2 kg marchwi, 1 korzeń pietruszki, 2 cebule, 1,5 l. bulionu wołowego, listki laurowe, papryka mielona słodka, majeranek, sól i pieprz.
Flaki powinny zostać oczyszczone i pokrojone w drobne paski. W sprzedaży dostępne są flaki poddane już wstępnej obróbce, poza tym dostępne są w postaci świeżej lub zamrożonej. Flaki nie poddane termicznej obróbce, będą gotowały się znacznie dłużej niż te, które przechowywane w zamrażarce. Dlatego w zależności od produktu jaki zakupiliśmy, powinniśmy gotować je od 1 do 2 godzin, co jakiś czas zmieniając wodę. W tym czasie dodajemy do bulionu marchew, pietruszkę i kilka listków laurowych i gotujemy aż staną się miękkie. Po 2 godzinach gotowania flaków, dodajemy do nich rosół, wyjmując z niego warzywa. Marchew i pietruszkę kroimy w kostkę a cebulę należy zeszklić na oleju. Kiedy flaki zmiękną, dodajemy do nich marchew i pietruszkę, a do zeszklonej cebuli dodajemy mąkę by zrobić zasmażkę, którą następnie dodajemy do flaków, żeby nam nieco zgęstniały, całość przyprawiamy solą, pieprzem, papryką i majerankiem. Flaki serwujemy z dodatkiem świeżego pieczywa.