Faworki to przysmak przygotowywany tradycyjnie w okresie karnawału. Istnieje teoria, że nazwa "faworki" pochodzi od poznańskiej piekarni "Fawor", w której pracownicy podobno po raz pierwszy je przygotowali. Nazwa "chrust" ma pochodzenie słowiańskie, kruche ciasto faworków mogło kojarzyć się z suchym opałem zbieranym w lesie. Wygląd faworków, chrustów, chruścików nie zmieniał się przez wieki, natomiast ich smak zdecydowanie różnił się od zwanego nam obecnie. Początkowo faworki były przygotowywane z ciasta lanego i biszkoptowego, dziś do zrobienia tego specjału używa się tak zwanego ciasta zbijanego, dzięki czemu, faworki są lekkie i chrupiące. Polecam gorąco faworki, jako, że mamy nadal karnawał, przygotowanie tego przysmaku jest naprawdę proste i szybkie.
Przepis na faworki:
30 dkg mąki, 3 łyżki śmietany, 5 żółtek, 2 łyżki masła, szczypta soli, 1 łyżka spirytusu lub octu, olej do smażenia, cukier puder.
Wykonanie:
Z mąki, śmietany, żółtek, masła, soli i spirytusu zrobić ciasto. Gotowe ciasto wybić wałkiem, a następnie cienko rozwałkować. Pokroić na paski 3×10 cm, każdy pasek naciąć na środku na długość 5 cm, przez nacięcie przełożyć koniec paska. Smażyć na rozgrzanym oleju z obu stron. Gotowe faworki oprószyć cukrem pudrem.