Kiszonki to polskie specjały, które bardzo łatwo, można zrobić w domu.
Dobrze smakują i jeszcze lepiej wpływają na nasz organizm. Zarówno kiszone warzywa, jak i sok z kiszonych warzyw są równie wartościowe. Prócz tego, że zawierają witaminy, są najlepszymi naturalnymi probiotykami. Jedzmy więc na zdrowie.
Poniżej dwa przepisy, proste i "sprawdzone".
Kiszone ogórki:
Na 1 litr wody dodajemy 1 płaską łyżkę soli kamiennej, niewielki kawałek korzenia chrzanu, 2 ząbki czosnku, trochę kopru ( może być zielony koperek) i ogórki, tyle ile nam wejdzie do słoja. Po włożeniu ogórków i przypraw do słoja, wszystko zalewamy zalewą, którą musimy przygotować wcześniej : do przegotowanej wody wsypujemy sól kamienną w proporcji jak wyżej. Ogorki z przyprawami, zalewamy przestudzoną zalewą, tak by wszystko było przykryte cieczą. Na koniec przykrywamy słój pokrywką, ale nie zakręcamy szczelnie.
Jeśli chcemy szybko mieć kiszone ogórki, możemy zalać je ciepłą zalewą, ale nie gorącą, dodatkowo, możemy poprzycinać końce ogórków przed wlożeniem do słoja. I jeszcze jedno: kiszonki kisimy w szklanych naczyniach, bądź kamionkowych.
Zakwas z buraków:
Na 1 litr wody, 3 średniej wielkości buraki, 3-4 ząbki czosnku, 2-3 płaskie łyżeczki soli kamiennej, 1 płaska łyżeczka cukru ( może być bez cukru ).
Buraki obieramy i kroimy w plastry lub jeszcze drobniej, wrzucamy do słoja, razem z czosnkiem. Następnie wszystko zalewamy osoloną wodą, ( woda może być ciepła, ale nie gorąca ) i odstawiamy na 3-4 dni w ciepłe miejsce, przykrywając gazą.
Po tym czasie zakwas jest gotowy do picia, zalewamy go do zakręcanych, szklanych butelek i przechowujemy w lodówce. Buraki, które pozostały nam po zlaniu zakwasu, możemy wykorzystać jako składnik do surówki.