Na Górnym Śląsku, w Bieruniu Starym znajduje się jedyne w Polsce sanktuarium św. Walentego.
Ten niewielki, drewniany kościółek św. Walentego z XVII wieku, decyzją władz kościelnych, podniesiony został do godności sanktuarium w 2015 roku i stał się pierwszym w Polsce sanktuarium św. Walentego. Od wielu pokoleń ludzie uznają to miejsce za święte i pielgrzymują do "Walencinka".
Sanktuarium posiada autentyczne relikwie patrona parafii św. Walentego, sprowadzone 28 lutego 1961 r., które znajdują się w krucyfiksie nad tabernakulum.
A ze względu na rozpowszechnienie kultu świętego Walentego oraz ilość pielgrzymów przybywających do parafii, od 2003 roku święty Walenty stał się także patronem miasta.
Wśród wielu dzieł, które posiada Sanktuarium św. Walentego wymienić należy ośmiogłosowe organy pochodzące z 1650 roku, stanowią one jedne z najcenniejszych tego typu instrumentów na terenie Górnego Śląska.
Od 2018 roku Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu ma nowy dzwon, dzwon św.Walentego, którego poświęcenie odbyło się 13 lutego, na mszy, odprawionej przez metropolitę katowickiego abp Wiktora Skworca.
W wigilię odpustu św. Walentego po mszy świętej następuje procesja do figury i do sanktuarium św. Walentego, patrona miasta.
Odpust św. Walentego w Bieruniu, to prawdopodobnie jedyny odpust, który nie jest przekładany na niedzielę, odbywa się zawsze w dniu tygodnia, w którym 14 lutego wypada. Tak więc tradycyjnie w tym dniu do Bierunia przybywają tłumnie goście. Przyjeżdżają przede wszystkim, by wziąć udział w mszach, które w różnych intencjach odprawiane są przede wszystkim w drewnianym, zabytkowym sanktuarium św. Walentego.
Od 2015 odpust to nie tylko uroczystości w kościele, ale również atrakcje odpustowe na rynku miasta, występy, stoiska z różnościami, tradycyjne kramy z zabawkami i słodyczami (m. in. bieruńskimi całuskami - czyli ciasteczkami biszkoptowymi w kształcie ust, nadziewanymi kremem), również stoisko Urządu Miasta, gdzie są dostępne gadżety i pamiątki związane z Bieruniem, a także zabawy takie jak fotobudka, test wiedzy o św. Walentym i koło fortuny itd.
Walentynki to świecka i stosunkowo młoda tradycja w Polsce.
Świętowanie w dzień św. Walentego w Bieruniu ma natomiast silny wymiar religijny i długą historię.