We wsi Rapa niedaleko Bań Mazurskich, tuż przy granicy z Rosją, znajduje się nietypowa budowla przypominająca kształtem piramidy egipskie.
Ta budowla to grobowiec pruskiej rodziny baronów von Fahrenheid
Fahrenheidowie wykupili w pierwszej połowie XVIII wieku wieś Angerapp od Christopha von Rap (stąd nazwa miejscowości) i zbudowali w pobliżu pałac w Bejnunach.
Właściciel majątku baron Friedrich von Fahrenheid, zafascynowany starożytnym Egiptem postanowił wybudować nietypową budowlę.
W około 1811 roku, w odległości ok. 5 km od pałacu, wybudowano grobowiec - piramidę.
Grobowiec w kształcie piramidy ma podstawę 10 m. i wysokość prawie 16 m.
Pierwszą osobą pochowaną w piramidzie była 3-letnia córka Fahrenheida, Ninette. Na przestrzeni lat w grobowcu spoczęło siedmiu członków rodziny, w tym twórca budowli.
W XIX wieku majątek Fahrenheida przeszedł w ręce innej rodziny, a o piramidzie położonej z dala od zabudowań, w lesie, zapomniano.
Piramida w Rapie przez wiele lat ulegała dewastacji.
W latach wojny I i II wojny światowej grobowiec został zdewastowany przez żolnierzy rosyjskich i radzieckich. Trumny porozbijano, a zbeszczeszczone zwłoki zmarłych pozbawione głów pozostawione zostały w otwartych trumnach.
Po wojnie, przez wiele lat grobowiec stał otwarty.
Obecnie od 2010 roku wszystkie wejścia do grobowca są zabezpieczone, a niezwykły obiekt odwiedzany jest przez licznych turystów.
W 2018 roku dzięki staraniom Nadleśnictwo Czerwony Dwór, piramida została odrestaurowana i odzyskała dawną świetność. Wartość prac wyniosła 890 tys. zł i pokryta została z Funduszu Leśnego Lasów Państwowych.
W Polsce znajduje się podobna piramida-grobowiec. Znajduje się na terenie województwa opolskiego, w Rożnowie. Zaprojektowana i zbudowana została w 1780 roku przez Carla Gottharda Langhansa (który zaprojektował m. in. Bramę Brandenburską w Berlinie) dla Augusta Freiherr von Eben und Brunnen, który został w niej pochowany wraz z 28 członkami rodziny.
Kolejna piramida-grobowiec znajduje się w Zagórzanach, w województwie małopolskim, zbudowana została w 1931 roku dla rodziny hrabiów Skrzyńskich, zaprojektowana przez polskiego malarza i architekta Teodora Mariana Talowskiego.