Morskie Oko jest największym jeziorem tatrzańskim, czwartym pod względem głębokości jeziorem w Tatrach i najpiękniejszym, według opinii turystów.
Morskie Oko znajduje się na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego, w górnej cześci Doliny Rybiego Potoku, w paśmie górskim Wysokie Tatry u podnóża Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m. n.p.m.
Morskie Oko jest jeziorem pochodzenia polodowcowego o charakterze karowo-morenowym. Wypełnia wydrążoną przez lodowce misę skalną. Powierzchnia jeziora to 34,93 ha, a w najgłębszym miejscu osiąga niespełna 51 m. długość jeziora wynosi 862 m. a szerokość 568 m. Wody Morskiego Oka otoczone są najwyższymi szczytami polskich Tatr. Jednym z nich są Rysy (2499 m. n.p.m.), najwyższy szczyt w polskich górach. Obok Mięguszowieckich Szczytów, nieco dalej, na lewo, znajduje się charakterystyczny, smukły szczyt Mnich, wznoszący się na 2068 m. n.p.m. Jezioro ma owalny kształt, zaburzony w kilku miejscach przez osypujący się ze żlebów materiał skalny. Woda w jeziorze ma kolor zielony o dużej przejrzystości.
Z Morskim Okiem wiąże się wiele góralskich legend. Według jednej z nich nazwa jeziora w Dolinie Rybiego Potoku wzięła się stąd, że ma ono jakoby podziemne połączenie z morzem. Dowodem na to było rzekomo wyłowienie z wód jeziora butelki i szkatułki z kosztownościami, które razem ze statkiem poszły na dno morza.
Pierwsze wzmianki o Morskim Oku pochodzą z 1575 r. Wcześniejsza nazwa używana przez górali, to Biały Staw. Odnotowana została ona w 1650 roku.
Morskie Oko nazywano także Rybim Jeziorem lub Rybim Stawem, gdyż należy do nielicznych zarybionych w sposób naturalny jezior tatrzańskich. Występują w nim między innymi pstrągi i lipienie.
Morskie Oko jest zasilane dwoma stałymi potokami: Czarnostawiańskim Potokiem i Mnichowym Potokiem, do jeziora wpada także kilka cieków okresowych, m. in. z Szerokiego i Marchwicznego Żlebu. Ze stawu wypływa Rybi Potok, rozlewający się w początkowym odcinku w kilka Rybich Stawków: Małe Morskie Oko, Żabie Oko, Małe Żabie Oko.
Wokół jeziora rośnie kosodrzewina i okazałe limby oraz wiele rzadkich w Polsce gatunków roślin.
Nieprawdopodobny urok szmaragdowego jeziora i zapierajacego dech w piersiach otoczenia Morskiego Oka inspirował twórczość wielu artystów, malarzy, poetów i muzyków. W 2014 r. Morskie Oko zostało uznane przez The Wall Street Journal jednym z pięciu najpiękniejszych jezior świata, obok jeziora Powell (USA), jeziora Nakuru (Kenia), jezior Saimaa (Finlandia) oraz jeziora Czterech Kantonów w Lucernie (Szwajcaria).