6 stycznia obchodzimy Święto Trzech Króli (a właściwie święto Objawienia Pańskiego).
Jest to święto chrześcijańskie związane z trzema mędrcami, którzy wędrowali do Betlejem, by oddać pokłon nowonarodzonemu Chrystusowi.
Zwyczaje święta Trzech Króli zaczęły się pojawiać na przełomie XV i XVI wieku. Popularne w tym dniu stało się święcenie złota (którym później dotykano szyi) i kadzidła z żywicy z jałowca, (którym potem okadzano domy i obejścia). Zwyczaje te miały uchronić dom i jego mieszkańców przed chorobami i nieszczęściami.
W XVIII wieku popularny stawał się zwyczaj święcenia kredy, którą w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach pisano litery: C+M+B (lub K+M+B) oraz datę bieżącego roku. Zwyczaj ten pozostał do dziś.
Litery C+M+B są skrótem od łacińskiego życzenia "Christus Mansionem Benedicat", oznaczającego "Niech Chrystus błogosławi temu domowi", a według św. Augustyna "Christus Multorum Benefactor" ("Chrystus dobroczyńcą wielu").
Dość nowym zwyczajem w Polsce obchodzenia święta Objawienia Pańskiego jest Orszak Trzech Króli.
Przejście Orszaku Trzech Króli organizowane jest
w wielu miejscowościach i regionach Polski.
Mieszkańcy miast i miasteczek maszerują ulicami miasta w Korowodzie Trzech Króli, idąc za głównymi bohaterami wydarzenia: królami Kacprem, Melchiorem i Baltazarem. W ramach Święta Trzech Króli odbywają się uliczne jasełka, połączone ze wspólnym kolędowaniem.
6 stycznia wyznacza też początek karnawału, który trwa aż do wtorku przed środą popielcową.